مجله زیبا، برای خانواده های ایرانی

تعرفه تبلیغات در سایت
ماساژ کودک با روغن زیتون چه فواید و مضراتی دارد؟

ماساژ کودک با روغن زیتون چه فواید و مضراتی دارد؟

بخش بهداشت کودک: مصرف روغن زیتون مزایایی دارد. بنابراین اگر کودک شما 6 ماه یا بیشتر سن دارد و آماده چشیدن غذاهای جامد است، خوب است کمی از روغن زیتون را به پوره هویج او اضافه کنید

به ادامه بروید

 بیشتر روغن‌های طبیعی گزینه‌ای مطمئن برای ماساژ پوست لطیف کودک می‌باشند. حتی می‌توانید از روغن‌های غذایی استفاده کنید، بدون اینکه کودکتان بوی سالاد به خود بگیرد!

با این حال، روغن زیتون چیزی نیست که بایستی به طور مرتب بر روی پوست کودک استفاده شود، یعنی اگر پوست خشک، ترک خورده یا اگزما دارند به هیچ وجه نباید از آن استفاده کرد.

 * روغن زیتون از چندین نوع چربی تشکیل شده است:

- اسیدهای چرب امگا 6

- اسیدهای چرب امگا 3

- اسید لینولئیک

- اسید اولئیک

مصرف خوراکی، روغن زیتون می‌تواند کاملاً برای سلامت قلب شما مفید باشد. در صورت استفاده‌ی موضعی نیز، اسیدهای چرب امگا 3 به تسکین التهاب کمک می‌کنند و اسید لینولئیک می‌تواند سد طبیعی پوست را بهبود بخشد؛ اما این اسید اولئیک است که روغن زیتون را به عنوان گزینه ضعیفی برای مراقبت از پوست نوزادان، کودکان و بزرگسالان تبدیل کرده است.

 

* فواید ماساژدهی کودک
شکی نیست که ماساژ کودک مفید است. ماساژ دادن به شما و فرزندتان کمک می‌کند تا با هم پیوند برقرار کنید، هم‌بازی شوید و به آرامش برسید. علاوه بر این ماساژ کودک:

. تعامل بدنی بیشتری ایجاد می‌کند.

. باعث تماس چشمی بیشتر می‌شود.

. باعث مقابله فرزندتان با اضطراب کودکی می‌شود.

. هورمون‌های استرس کودکتان را کاهش می‌دهد.

. باعث استراحت کودکتان و گاهی به خواب رفتن او می‌شود.

. گاهی نیز گریه کودک را کاهش می‌دهد.
حداقل 45 دقیقه بعد از غذا خوردن کودک صبر کنید. ماساژ دادن کودک با معده پر ممکن است باعث استفراغ او شود و برای او آرامشی به همراه نخواهد داشت.

 

* مزایای استفاده از روغن زیتون به طور خاص

خوب است که گاهی اوقات از روغن زیتون بر روی پوست کودک خود استفاده کنید مگر اینکه پوستی خشک یا تحریک شده داشته باشند. همراه با چربی‌ها، روغن زیتون حاوی ویتامین E و ویتامین K است. این روغن همچنین حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است، که می‌تواند به تسکین التهاب بدن کمک کند.

یک منبع مطالعاتی در سال 2016 نشان داد پوست نوزادانی که با روغن زیتون یا روغن آفتابگردان ماساژ داده شده بودند، نسبت به افرادی که ماساژهای خشک داده شده بودند، دارای رطوبت بهتری بود؛ اما این کار را به یک عادت منظم تبدیل نکنید. همان مطالعه نشان داد استفاده از این روغن‌ها به طور موضعی سد طبیعی چربی را در پوست می‌شکند در حالی که آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند التهاب را کاهش دهند، ممکن است اسید اولئیک باعث بدتر شدن آن شود.

وقتی صحبت از آشپزی و غذا می‌شود، روغن زیتون یک روغن سالم است؛ اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که روغن زیتون برای پوست شما یا کودکتان بهترین نیست. روغن زیتون را به مقدار کم روی پوست فرزند کوچک خود استفاده کنید؛ اما اگر پوستی خشک یا اگزما دارد هرگز این کار را انجام ندهید

 

*- خطرات استفاده از روغن زیتون بر روی پوست کودک

یک منبع مطالعاتی مطمئن در سال 2013 که به بررسی تأثیر روغن زیتون بر روی پوست می‌پرداخت، دریافت بزرگسالانی که 4 هفته از این روغن استفاده می‌کردند، قرمزی خفیفی داشتند. این ممکن است به این دلیل باشد که روغن زیتون می‌تواند لایه بیرونی پوست را نازک کرده یا بشکند. اگر روغن زیتون می‌تواند این اثر را بر روی پوست بزرگسالان بگذارد، قطعاً ایده خوبی نیست که به طور مرتب آن را روی پوست نرم کودک خود استفاده کنید و اگر او دچار اگزما است، این کار آسیب بیشتری به سد محافظتی پوست وارد می‌کند. استفاده از روغن زیتون و روغن‌های طبیعی دیگر دارای اسید اولئیک، روی پوست، ممکن است باعث اگزما یا بدتر شدن آن شود. دانستن این مسئله مهم است، زیرا 20 درصد از کودکان زیر 2 سال ممکن است در بعضی موارد دچار اگزمای کودک شوند.

 

- یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که استفاده از اسید اولئیک به تنهایی روی پوست می‌تواند التهاب - قرمزی و سوزش را بدتر کند. روغن زیتون سرشار از اسید اولئیک است و در حقیقت این نوع چربی در آن بیش از انواع امگا مفید برای قلب است. با این که روغن زیتون ترکیبات دیگری هم دارد، اما ممکن است موجب تحریک پوست شود.

 

* انواع روغن زیتون مناسب برای کودکان

همان‌طور که قبلاً هم ذکر کردیم، مصرف روغن زیتون مزایایی دارد. بنابراین اگر کودک شما 6 ماه یا بیشتر سن دارد و آماده چشیدن غذاهای جامد است، خوب است کمی از روغن زیتون را به پوره هویج او اضافه کنید. آلرژی به روغن زیتون نادر است، اما بهتر است مانند هر چیز دیگر، ابتدا کمی از آن را به غذای کودک اضافه کنید تا مطمئن شوید آن را می‌پسندد یا خیر.

 

- مطمئن شوید که فقط از روغن فوق‌العاده بکر استفاده می‌کنید. روغن زیتون بسیار بکر، خالص‌ترین شکل است و با مواد شیمیایی تهیه نشده است. همچنین نسبت به انواع دیگر روغن زیتون مواد مغذی بیشتری دارد.

 

- اگر گاهی اوقات از روغن زیتون بر روی پوست و موهای کودک خود استفاده می‌کنید، به یاد داشته باشید که همیشه از روغن زیتون فوق‌العاده بکر استفاده کنید. سعی کنید روغن زیتون را با روغن‌های طبیعی دیگر مخلوط کنید، یا روغن‌های دیگری را به تنهایی به کار ببرید.

 

* اگر می‌خواهید به روغن‌های طبیعی تکیه کنید، چندین نوع از آن‌ها وجود دارد که برای پوست شما و کودکتان مناسب هستند مانند:

- روغن نارگیل بکر: این روغن سرشار از اسید چرب مونولاورین است که مرطوب‌کننده بوده و پوست دچار اگزما را از باکتری‌ها پاک می‌کند.

- روغن جوجوبا: این یک مرطوب‌کننده ایمن است که پوست را نازک نمی‌کند.

- روغن بذر گیاه گاوزبان: این روغن نیز مرطوب‌کننده ایمن دیگری است که پوست را تحریک نخواهد کرد.

 

* چگونه پوست کودکتان را ماساژ دهید؟

همه روغن‌های طبیعی یکسان نیستند، به خصوص وقتی بر روی پوست استفاده می‌شوند. روغن زیتون به طور قطعی برای بدنتان مفید است؛ اما برای قسمت خارجی بدن شما و کودکتان خیلی مناسب نیست.

اگر شما و کودکتان پوست خشک و تحریک‌شده‌ای دارید و یا به ویژه اگر دچار اگزما هستید، به روغن‌های طبیعی دیگری که ثابت شده برای پوست سالم هستند، تکیه کنید.
در ادامه روش مطمئن ماساژ پوست نرم و مخملی کودکتان همراه با روغن طبیعی آمده است:

- یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل بکر را درون یک کاسه کوچک و کم‌عمق (یک ظرف که بتوانید به راحتی انگشتان خود را درون آن ببرید) اضافه کنید.

- روغن نارگیل را حدود 10 تا 15 ثانیه در ماکروویو قرار دهید. باید کمی گرم و کمی نرم شود؛ اما نباید کاملاً تا حد رسیدن به حالت مایع ذوب گردد.

- دستان خود را با دقت با آب گرم و صابون بشویید.

- دمای روغن نارگیل را با فرو بردن انگشت در داخل آن و مالیدن مقداری از آن به پشت دست یا مچ دستتان تست کنید. روغن باید کمی گرم باشد و به محض پخش شدن آن روی پوست به مایع تبدیل شود.

- مطمئن شوید که در یک اتاق گرم قرار دارید. لباس کودک را از تن او بیرون بیاورید و او را روی یک سطح نرم بخوابانید به طوری که صورتش روبروی شما باشد. می‌توانید از یک حوله یا پتو ضخیم برای حفاظت از آن استفاده نمایید.

- دستان خود را به هم بمالید تا گرم شود. اگر دست‌های خشک یا خشن دارید، آن‌ها را مرطوب کنید تا نرم شوند.

- به کودک خود بگویید که زمان ماساژ است. کمی او را غلغلک دهید تا سرگرم شود.

- مقدار کمی روغن نارگیل را روی انگشتان و کف دست خود قرار دهید و دستان خود را به هم بمالید.

- از ناحیه معده و قفسه سینه شروع کنید، به آرامی ماساژ دهید، توقف کنید و پوست او را ورز دهید.

- قبل از حرکت به قسمت دیگر، در هر منطقه حدود 30 ثانیه زمان صرف کنید.

- ماساژ دادن را در شانه‌ها، بازوها، گردن و پاهای کودک ادامه دهید.

- کودک را روی شکم بچرخانید و ماساژ را بر روی پشت او تکرار کنید.

- با او صحبت کنید یا یک لالایی بخوانید تا در طول ماساژ آرام بماند.

- اگر این کار را به عنوان بخشی از فرآیند خواب انجام می‌دهید، ادامه دهید تا خواب‌آلوده شود.

 

 

* نکته مهم

بارها و بارها به شما گفته شده است که طبیعی‌ترین‌ها همیشه بهترین‌ها هستند. بله وقتی صحبت از آشپزی و غذا می‌شود، روغن زیتون یک روغن سالم است؛ اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که روغن زیتون برای پوست شما یا کودکتان بهترین نیست. روغن زیتون را به مقدار کم روی پوست فرزند کوچک خود استفاده کنید؛ اما اگر پوستی خشک یا اگزما

دارد هرگز این کار را انجام ندهید. روغن زیتون را برای سس سالادتان نگه دارید و از پزشک متخصص اطفال بپرسید بهترین روغن طبیعی برای پوست کودک شما چیست؟

منبع:تبیان

بازنشر:مجله زیبا

مجله زیبا نظرات بهداشت و کودک , سه شنبه, ۲۶ آذر ۱۳۹۸، ۱۱:۰۹ ق.ظ
۴۲۹ کاربر این مطلب را دیده اند و تعداد کل بازدید ها از این پست : ۴۵۰

نظرات

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی